googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1529480976723-3’); });

Italija je prvak Europe! Talijani su u finalu ovoljetnog Eura na Wembleyju slavili protiv Engleske nakon izvođenja penala, nakon što je 90 minuta i dodatnih 30 minuta produžetaka završeno s 1:1. Slavlje talijanske momčadi bilo je veliko poslije jako napetog i nervoznog raspucavanja s penala, a Wembley je na koncu pao u tuzi jer su Englezi ostali bez naslova u svojem prvom finalu Eura.

Talijanskim reprezentativcima ovo je drugi naslov na europskim prvenstvima, nakon 1968. godine, kada su bili pobjednici na domaćem terenu. Ovog puta su do trofeja stigli slavivši u finalu koje je bilo odigrano pred velikim brojem protivničkih navijača, a odluka je pala u raspucavanju kada posljednji udarac za engleski ostanak u igri nije iskoristio 19-godišnji Bukayo Saka. Udarac mladog Engleza obranio je Gianluigi Donnarumma i počelo je veliko talijansko slavlje.

Prije toga, novim europskim prvacima je ključno vodstvo donio Federico Bernardeschi golom u pretposljednjoj seriji. Donnarumma je potom obranio Jadonu Sanchu, a engleski golman Jordan Pickford zadržao je englesku nadu ‘skinuvši’ udarac Jorginhu, no nova obrana Donnarumme donijela je veliko talijansko slavlje.

Italija se podignula nakon ranog šoka

Poslije odluke nakon penala, veliko talijansko slavlje gurnulo im je u drugi plan šokantan početak utakmice. Luke Shaw zabio je najbrži gol u finalima europskih prvenstava, dogodio se nakon nepune dvije minute, no nastavak utakmice donio je podizanje momčadi koju s klupe vodi Roberto Mancini.

Talijani su u prvom poluvremenu imali posjed na svojoj strani, ali nedostajala im je konkretnost. No, to se promijenilo tijekom drugih 45 minuta, što su i naplatili u 67. kada je Leonardo Bonucci zabio za 1:1. Bonucci je bio najspretniji pred golom nakon ubacivanja iz kuta i udarca glavom Marca Verrattija koji je Pickford odbio u stativu.

Zatišje u produžecima

Tijekom dodatnih 30 minuta nije bilo toliko puno ‘vatre’ pred golovima. Odluka je morala pasti u raspucavanju, a u njoj su Talijani imali nešto više živaca i mirnoće nego njihovi protivnici koji su odlično krenuli u finale, no potom se sve okrenulo.